İletişim Bilgileri

Korur Robot Teknolojileri Ltd.

  • Yetkili Kişi: Ali Tan Şerbetci
  • Telefon numarası: +90 (312) 438-07-00
  • +90 (532) 755-47-28
  • +90 (312) 438-20-85, fax
  • Skype: hepsirobot
  • Adres: Konrad Adenauer caddesi 3, Sancak mahallesi, Çankaya, Ankara, 06700, Türkiye

Çalışma Saatleri

Sitedeki güncellemeler

Neato akıllı robot alımlarında showrooming etkisi

Neato akıllı robot alımlarında showrooming etkisi

03.05.2014

Showrooming

Mağazada beğenip internetten almak showrooming diye adlandırılıyor ticaret dünyasında. Dünyada internetin başdöndürücü bir hızla yayılması, mobil cihazların artık 3/4ünün akıllı cihazlar olması ve kişilerin gün geçtikçe bilgiye olan açlıklarının artması sonucunda klasik mağazalar artık alışveriş yeri olmaktan çıkıyor hızlıca.

ABD’de 10 tüketiciden 8’i internet üzerinden alışveriş yapıyor. İnternet üzerinden yapılan satışlar yüzde 15 büyüme ile toplam satışların yüzde 6’sını oluşturuyor. Online alışveriş hızla mobil alışverişe yani cep telefonlarına, tabletlere taşınıyor, önümüzdeki birkaç yıl içerisinde mobilin bu alanda interneti geçeceğini tahmin ediliyor.

Önden fiyat karşılaştırma alışkanlığının artmış olması, satın alma kararı verme sürecini uzatıyor. Bu şekilde her 5 alışverişten birinde mobilin etkisi olduğu artık bir gerçek.

Tüketiciler, ürünleri incelemek için fiziki mağazaya, fiyat araştırmak için mobil cihazlara ve satın almak için online mağazalara gidiyor. Hatta ilk önce fiziki mağazaya gidip inceledikleri ürünün aynısını online mağazadan satın alıp, showrooming etkisi yaratıyorlar. Dolayısıyla tüketiciler bu alışveriş kanalları arasındaki ulaşımın da kolaylaşmasını istiyorlar.

Araştırmaya göre; tüketici alışkanlıkları, satın alınan ürünle orantılı değişkenlik gösteriyor. Eğer tüketiciler bir elektronik cihaz alacak ise, mağazada inceliyor, mobil cihazları ve interneti bilgi toplamak amacıyla kullanıyor ve online mağazadan satın alıyor.

Her gün satın alınan ürünler bir yana, katılımcıların yüzde 89′u fiziki mağazaların istedikleri şekilde alışveriş yapmalarına olanak tanımasını istiyor. Yüzde 49′u da en iyi yöntemin, online ve mobil alışverişin fiziki mağazaya entegre edilmesi olduğunu düşünüyor. Bu düşünce aynı zamanda showrooming etkisinden kurtulmak isteyen şirketlere de bir öneri niteliği taşıyor.
Araştırmada dikkat çeken bir başka bulgu ise, tüketicilerin yüzde 73′ünün fiziki ve online mağaza arasında fiyat farkı olmaması gerektiğine inanması. Böylece istedikleri yerden satın alma gerçekleştiren tüketicilerin diğer kanalda aklı kalmamış olacak. Bu sonuca ek olarak, katılımcıların yüzde 43′ü ürün çeşitliliğinin fiziki ve online mağazalarda aynı oranda olması gerektiğine inanıyor.

Showrooming en çok elektronik ürünlerde gerçekleşiyor. Aksesuar ve kitap ise elektronik ürünlerin hemen ardından geliyor. Bu ürünlerde satın alma esnasında fiziksel olarak o deneyimi yaşamanın etkisinin çok yüksek olmaması açısından bakıldığında bu veriler çok sürpriz değil ama mücevher konusunda da showrooming’in öne çıkmaya başlamış olması bu alanda ilginç bir geleceğin bizi beklediğinin bir göstergesi.

Her sektörde olduğu gibi e-ticaretin de gelişimini tüketici alışveriş alışkanlıkları belirleyecek. İster fiziki mağazasını internete taşımış olsun ister online mağazayı, fiziki hale getirmiş olsun tüm alışveriş kanallarını birbirine entegre etme gerekliliği yakın zamanda her e-ticaret girişimcisinin üzerinde durması gereken bir konu olacak gibi görünüyor.

Peki tüketiciler neden alışveriş için mağazaya gitmek yerine online satın almayı tercih ediyor?

Yapılan araştırmaya göre bunun nedenleri ve oranları şöyle:
• Online fiyatlar daha düşük olması yüzde 74,
• Online almayı planlayıp mağazada görmek istemek yüzde 40,
• Ürünün mağazada mevcut olmaması yüzde 22,
• Ürünlerin eve gönderilmesi rahatlığı yüzde 15,
• Mağazada satın alma zorluğu yüzde 14
• diğer yüzde 4.

Dünyanın pek çok bölgesinde olduğu gibi Türkiye’de de AVM konusunda büyük bir artış olduğunu bir gerçek, yakın gelecekte ise artık AVM’de mağaza gezmek yerine ürün bilgilerini içeren panolar arasında gezmek daha pratik ve uygulanabilir bir alternatif haline gelmeye başlayacak.

Pek çok farklı açıdan değerlendirildiğinde fiziksel mağazaların e-ticarete karşı ciddi dezavantajları bulunuyor. Depolama, personel maliyetleri ve mağazacılık açısından bu dezavantajı ortadan kaldırmak pek mümkün görünmüyor. Fiyat avantajı e-ticarette olduğu için fiziksel mağazaların daha ucuza satış üzerine kurulu bir rekabet şansı bulunmuyor.
Hepsirobot.com olarak mağazalarda bulamayacağınız avantajlı fiyat ve şekillerde robot sunmaya gayret ediyoruz. Bizi seçtiğiniz için teşekkürler. .

Kaynak: Neato akıllı robot alırken showrooming etkileri